Projects/Nutrition

I’m trying to focus on some of my many projects today.  I’m one of those people who starts a lot of projects with tons of enthusiasm…then peters out somewhere along the way.  I often just forget about them!

One thing I really, really need to do is train myself to make the internet my tool, not the other way around.  While the internet is a great source of information, it has also been a form of cheap entertainment for the last couple of years.  When I get bored, I should work on learning Spanish (a goal of mine for a long time) or I should go work out at the gym.  I’m no better than a TV watching couch potato if I’m sitting on my butt fooling around on the net half the day.

One of the many assignments I’ve given myself is to write 10 articles to try to sell.  A couple of people have said I’m a good writer so I’m going to give it a try.  I don’t expect any immediate money but it will be a learning experience, if nothing else.  Hopefully I’ll get better as I go.  I did sell an article a couple of years ago for 20 or 30 dollars.  I put it up on constantcontent.com.  I think they’re out of business now.  I had almost forgotten the article when it sold, months after I put it up.  So I guess it’s time to try again!

I worked at spending under $10 for (healthy) food yesterday but had was “out of money” before dinner time.  I was near a dollar store so I bought a $1.00 bag of sunflower seeds and made that my dinner.  I couldn’t finish the bag…they were that filling!  What a cheap dinner!  The only problem is, the seeds weren’t organic and they were extremely salty.  I might try going to one of the healthfood stores and getting a dollar’s worth of organic seeds from one of those barrels…the kind where you can take as much as you want.  I’m not sure if these seeds are even available in organic form.  If not, it still might be worth the compromise.  If I can’t get organic at the dollar store then perhaps I’ll just buy them at the dollar store and rinse the salt off.

Today, I’m doing okay.  I had coffee for $1.60(gotta quit that), a can of organic lentil soup I had bought yesterday for $1.79,  a tuna and crackers thingy that cost around $2.00, a coke for under $2.00…well as you can see, I have issues with caffeine.  So I’m at around $7.79 now…maybe slightly less, and I still need dinner.  It’s only 2 pm and I’m already pretty hungry.  Oh yes, I bought some organic greens (the store didn’t have spinach…boooo!) to eat tonight…that put me over budget as they were over $3 but I can save some for tomorrow (it’s fairly cool today and will be tonight so they should keep alright).   I have some seeds left too for tonight.

If I go to dinner with my daughter though, as planned, all bets are off.  That will probably cost me $20. So worth it though! She’ll be going back to school in a few days so I’ll try to have lunch or dinner with her a couple more times before she leaves.

I hope you’re all having a wonderful weekend!  Thanks again for reading!

 

About Maureen, Living in a Van

I'm a free-sleeper living in a van in the prettiest part of the world. I do this partly due to financial circumstances and partly because I love a good adventure.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

7 Responses to Projects/Nutrition

  1. Ryu says:

    I try to avoid coffee or pop. It’s not good for my teeth. I only drink water or milk the vast majority of the time.

    It sounds like you’re not getting enough calories – can of soup about 300, tuna/crackers 300, sunflower seeds probably 100 calories. Most adults need 1200 per day just to stay alive. Organic stuff is too expensive. ALso, I find that the definition of organic is so corrupted that it doesn’t matter.

    Describe these articles. I’ve never heard of such a thing. How long, on what topic, is there an editor?

    • Maureen says:

      hahha Ryu, don’t worry, I get enough calories! 🙂 I hadn’t posted dinner yet. Last nite, my daughter and I split a fabulous vegetarian meal. It was lentil nut loaf, lemon quinoa and grilled vegetables. It really tasted good. I’m not a vegetarian but I liked the lentil nut loaf better than regular meat loaf! We even split a vegan chocolate cookie after dinner. 🙂

      • Maureen says:

        As far as articles go, there are tons of people that need content for their websites. Some buy really, really cheap stuff written by people who can barely speak or write English and some want quality and will pay a decent amount for articles. There’s no editor…it’s your own “business”. The best writers make six figures, but I don’t expect to be in that range.

        • Ryu says:

          I’ve heard about that. People buying a thousand articles that they haven’t written.

          It seems like it’s defeating the point of blogging. Maybe they just want to advertise. I think you could definitely do it.

          One article usually costs me 40 minutes, if there’s no research involved. Maybe I’ll look into that.

          • Maureen says:

            The higher quality the articles are…the more researched etc. the better money you get IF you find the clients. I don’t really know how all that works yet.

  2. Sharon says:

    I agree with Ryu. The word organic has gotten so corrupted that it isn’t reliable anymore.

    Nuts are wonderful when you can get them at an affordable price. Fruit is good and some keep well without refrigeration. Some fresh vegetables will keep a day or two at room temperature, like squash, tomatoes and peppers.

    If you can find a french press or stovetop expresso coffeemaker at a garage sale, grab it. You can buy a pound of coffee for what you would spend on 3 or 4 cups of coffee. Both of those coffeemakers make excellent coffee and all you need is boiling water for them. In a pinch, you can put coffee grounds in a cup, fill it with boiling water, let it stand a few minutes, then pour the coffee carefully into another cup leaving the grounds behind. It’s delicious. And CHEAP.

    I have a problem with drinking too much Coke, too. If you like iced tea, you could buy tea bags either heat water on a camp stove or make sun tea, and just have one Coke a day for a special treat. But don’t buy them one at a time. Either buy a large bottle or a 6 or 8 pack. They are much cheaper that way.

    Herbal teas are another way to cut down on sodas, especially in cooler weather.

    Good luck!

    • Maureen says:

      Unfortunately I can’t eat most nuts.

      Do you have any idea where I would get boiling water on a daily basis for coffee?

      Yes, I need to buy soda in bulk if I’m going to drink it. You realize though that in the summer it won’t stay cold…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *